Detale na temat programu

Wraz z funkcjami podstawowymi DATAflor CADXPERT przemienia normalny AutoCAD w CAD zielonych ekspertów, dla wszystkich projektantów i praktyków w biurach architektów krajobrazu bądź w firmach ogrodniczych.

Zintegrowana z AutoCAD wstążka w nowoczesnej technologii z łatwym dostępem do pomocy umożliwia bardzo prostą obsługę programu.

W technologii AutoCAD powstają doskonałe plany. To żaden problem z DATAflor CADXPERT w którym są zawarte funkcje, o jakich marzy każdy użytkownik. Pracują Państwo ze zdefinioweanymi w programie wysoko wartościowymi szrafami i symbolami linii specjalnych dla obszaru zewnętrznego, które mogą Państwo dowolnie rozszerzać. Dzięki temu powierzchnia będzie np. natychmiast rozpoznana jako wyłożona brukiem z obrobionymi kantami. Dla skarp jest specjalna prezentacja, przy której zostanie od razu wyliczone wypełnienie. Drzewa można umieścić jednym kliknięciem z biblioteki. Mogą Państwo dodawać dowolne parkingi i boiska do swojego planu. Uzupełnieniem funkcjonalności są funkcje tekstu, z którymi cały plan zostanie prosto i szybko opisany.

img_xpert_4
Architektura krajobrazu Niederstrasser-Schmallenberg

Podstawy technologii: CADXPERT został stworzony jako uzupełnienie i w zgodzie z technologią Autodesk - wiodącego producenta platform GIS do tworzenia i zarządzania danymi przestrzennymi.

Technologia Autodesk

Połączenie z Google Earth

Z bezpośrednim połączeniem do Google Earth system zyskuje nowe możliwości. Można użyć zdjęcia lotniczego jako podstawę do planowania. Dodatkowo jeżeli pozwala na to rozdzielczość w danym regionie i są uzupełnione dane wysokościowe i punkty odniesienia można korzystając z tego narzędzia przeprowadzić modelowanie terenu.

Technologia Autodesk
Wszelkie zdjęcia lotnicze można wskawić jednym kliknięciem do rysunku

Wizualizacja 3D: to nowe narzędzia do tworzenia żywopłotów, ścian i budynków. W połączeniu z funkcjami do poprawnego skalowania tekstur nakładanych na powierzchnie, jak również korektą linii zbieżnych dają oczekiwane przez użytkowników możliwości prezentacji.

wizualizacje 3d

Pomiary/wyceny: szybkie generowanie wycen jest uwielbiane przez naszych klientów. Krawędzie złożonych obiektów są rozbijane na części przez co tworzą przejrzystą strukturę.

obszary

Nowy Quick-Manager: Przy użyciu funkcji Drag & drop umożliwia tworzenie i zarządzanie bibliotekami złożonymi z rysunków, bądź też innych pojedynczych plików.

Biblioteki te mogą być następnie zapisywane i gromadzone w sieci: zapewnia to jednolity standard projektowania na poszczeólnych jego etapach.

Uwaga!

Aby wygodnie oglądać film należy otworzyć go w oknie YouTube używając klawisza - Obejrzyj w witrynie youtube.com lub Pełny ekran. Zalecana jest zmiana rozdzielczości na 720p.

Photoshop/Photoshop Element: Każdy rysunek eksportowany do Photoshopa traktowany jest jako jedna płaszczyzna, którą następnie można uzupełniać o nowe elementy.

Umożliwia to na przykład uzyskanie perfekcyjnego cienia rzucanego przez dany obiekt importowany z CAD-a.

SketchUp: Dzięki dynamicznemu połączeniu ze SketchUpem zwykły rysunek CAD-owski może stać się szkicem odręcznym już przy pomocy dwóch kliknięć myszą, a same możliwości graficzne są w tym momencie praktycznie nieograniczone!

Także w tym przypadku istnieje możliwość swobodnego eksportu i importu plików pomiędzy programami.

Menadżer spadków: W każdym projekcie występuje planowanie wysokości podłoża/terenu: czy jako planowanie odwodnienia dla zaznaczonej powierzchni czy jako funkcjonalny bądź kształtujący aspekt. Problemy te rozwiązuje menadżer spadków - szybkie, wysoko efektywne narzędzie do planowania wysokości.

manager spadków
Ulepszony menadżer spadków.

Funkcje rysunkowe: Do dyspozycji projektanta udostępnione jest ponad 150 szraf i 75 symboli linii specjalnych, które można dowolnie rozszerzać. Dzięki temu łatwo można wypełniać powierzchnie np. brukiem z obrobionymi krawędziami.

W CAD V6 szybko można wykonać niezbędną dokumentacje w projekcie. Na przykład korzystając z funkcji wymiarowania posługując się linia domiarową można bardzo precyzyjnie określić parametry i położenie nieregularnych linii w terenie.

Wymiarowanie
Wymiarowanie w CAD V6.

Menadżer obiektów: Wszelkie informacje dotyczące mas i ilości projektant może planować z menadżerem obiektów. Poprzez kliknięcie można uzyskać informację o planowanych roślinach, metrach kwadtatowych nawierzchni utwarzonych a nawet utworzyć opis. Obok importowania i exportowania danych np. do Excel można utworzyć również legendę planu, która przy zmianach w rysunku automatycznie się zaktualizuje. Poprzez przydział formuł można wyliczać koszty i objętości np. tony kostki granitowej na m2.

Planowanie nasadzeń: wykorzystując landXpert można w krótkim czasie stworzyć kompletny spis roślin. Jako baza dla wyboru materiału służy aktualna wersja DATAflor DATAplants który jest katalogiem roślin bezpłatnie dołączanym do wersji programu. W katalogu znajdują się dane niemieckiej szkółki Bruns. Cały opisany materiał roślinny może zostać przedstawiony w legendzie projektu ze zdjęciem lub dodatkowym opisem. Mają Państwo dostęp do ponad 7.200 roślin w 54.000 wariantach wielkościowych z ponad 3.600 zdjęciami kolorowymi i cenami przeliczonymi z EUR.

DATAplants
Zintegrowane wykorzystanie katalogu roślin i uzyskanie obrazów i tekstu na rysunku

Google Earth: Z bezpośrednim połączeniem do Google Earth system zyskuje nowe możliwości. Można użyć zdjęcia lotniczego jako podstawę do planowania. Dodatkowo jeżeli pozwala na to rozdzielczość w danym regionie i są uzupełnione dane wysokościowe i punkty odniesienia można korzystając z tego narzędzia przeprowadzić modelowanie terenu. W obecnej wersji dopracowana funkcja komunikacji z GoogleEarth umożliwia import rysunków także w kolorze.

Wszelkie zdjęcia lotnicze można wskawić jednym kliknięciem do rysunku

Street View: dzięki nowemu interfejsowi połączenia z Google Street View do rysunku może być wprowadzony dowolny widok jako obraz. Można również tę funkcje wykorzystać do teksturowania budynków.

google street view

Obiekty Krajobrazowe: Marzenie każdego projektanta. Obiekty które zmieniaja wygląd w zależności od kierunku obserwacji i stylu wizualizacji. Z planu 2D w prosty sposób przechodzi do wizualizacji 3D.

obiekty krajobrazowe

Biblioteki-Online: Uprzywilejowanym klientom (z wykupioną umową serwisową) DATAflor oferuje specjalny dostęp do aktualizacji bibliotek szczegółowych (tekstury, widoki, przekroje konstrukcyjne) oraz innych informacji chronionych. Dzięki prostemu mechanizmowi instalacji wszystkie załączone w programie biblioteki można uzupełniać o nowe obiekty pochodzące z rozbudowanej biblioteki online.

biblioteki
Przykładowe biblioteki.

Współpraca z tachimetrami: Dzięki interfejsowi w programie możliwy jest odczyt danych, które były mierzone za pomocą tachimetru. Obsługiwane są urządzenia następujących producentów: Geodimeter, Leica, Sokkia, Topcon, Trimble, Wild, Zeiss.